Praca forum

Forum o pracy i nie tylko!

Czy mężczyzna musi się zgodzić na ustalenie ojcostwa?

Post Reply

Page: 1

Author Post
Member
Registered: Jun 2015
Posts: 51
Location: Szczawnica
Dzień dobry, mam poważne pytanie dotyczące tematu ustalania ojcostwa. Żeby krótko wprowadzić w sytuację skrócę na szybko historię. Około 6 miesiące temu rozstałam się z pewnym mężczyzną, nazwijmy go Jan, po dość krótkim i do tego bardzo burzliwym związku. Kilka tygodni po fakcie dowiedziałam się, że jestem w ciąży (w tej chwili to 6 miesiąc), co oznaczałoby, że wpadka zdarzyła się, gdy jeszcze byliśmy parą. Oznajmiłam to Janowi, ale zdecydowanie nie zachował się jak gentleman, bo wyparł się całkowicie i stwierdził, że w ogóle nie ma takiej możliwości Nie chodzi o to, że chcę go złapać na dziecko, pogodziłam się, że dostanę etykietę samotnej matki, ale dla sprawiedliwości, poprosiłam go o sprawdzenie ojcostwa, gdy mały będzie na świecie. Odmówił i tu moje pytanie – czy tak w ogóle można?
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 29
Location: Sieradz
Typowy facet... To NIEMOŻLIWE, przecież się ZABEZPIECZAŁEM, na pewno zdradziłaś mnie z tym gościem z pracy, co się tak gapił na ciebie na imprezie u waszego szefa. Powodzenia dziewczyno w walce o swoje prawa, mam nadzieje że mu się dostanie. Z tego co słyszałam od koleżanki, która miała podobną sytuację, to może będzie trzeba iść z tym do sądu. W każdym razie na pewno ci się uda dopiąć swojego. Trzymam kciuki w imieniu wszystkich samotnych mam (wychowuję dwójkę maluchów bez ich tatusia).
Member
Registered: Jun 2015
Posts: 28
Location: Elbląg
Myślę, że mogę Panią uspokoić, bo sama byłam w takiej sytuacji i opanowałam już regulacje prawne na ten temat na pamięć - zgodnie z zapisem w Kodeksie postępowania cywilnego, sądowego badania genetycznego zawsze można zażądać gdy domniemany ojciec nie uznał pani dziecka dobrowolnie. Ojcem domniemanym jest z kolei ten, kto „obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzysetnym a nie później niż sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed urodzeniem dziecka” (art.. 85 ustawy). Prawo składania wniosku przysługuje wyłącznie tobie, samemu dziecku, kiedy ukończy 18 lat i prokuratorowi. Właściwie nie ma ograniczeń czasowych co do tego, kiedy złoży się stosowny wniosek. Przygotuj się, że będziesz musiała przedstawić fakty, które wskazują na ojcostwo Jana. Ma on prawo przedstawiać własne dowody, które by temu przeczyły, ale z twojego opisu sytuacji wydaje się niemal niemożliwe, żeby mu się udało. W celu rozwiązania problemu sąd zwykle nakazuje wykonanie badań genetycznych, a potencjalny ojciec musi się zgodzić na pobranie próbki DNA. By ekspertyza była uznana jako dowód w sprawie, będzie musiała być pobrana przez wykwalifikowaną osobę, w obecności świadków oraz za okazaniem dowodów tożsamości (w odróżnieniu od zwykłych prywatnych badań, które można zrobić praktycznie anonimowo). Zasadniczo, jeśli chcesz mieć 100proc pewności, że wszystkie formalności zostaną dopełnione, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika. Jeżeli jesteś z okolic Łodzi, to mogę poradzić moją panią adwokat z procesu, to jej strona internetowa - lodz-adwokat.pl/ . Bardzo dobrze nam się współpracowało. Pozdrawiam i życzę powodzenia! Mam nadzieję, że pomogłam.
Member
Registered: Jun 2015
Posts: 51
Location: Szczawnica
Pomogła pani i to jeszcze jak! Teraz mi się to rozjaśniło dopiero.

Post Reply

Page: 1